A teljes anyag nagyon hossz (67 oldal), szvesen elkldm e-mailben, ha valakit rdekel!
Jogi alapfogalmak
1) Hatrozza meg a jog fogalmt!
A jog az llam ltal alkotott, a trsadalom valamennyi tagjra ktelez, kiknyszert magatartsok sszessge, vagyis a jogszablyok sszessge. Jogszably: magatartsi szably.
2) Jellemezze az llam s a jog egymshoz val viszonyt!
A jog mgtt az llamappartus ll. Az llam ltezst a jog legitimlja, az llami szervek mkdsnek jogi keretei vannak. A jogot llami szervek alkotjk s egyttal az llami szervek feladata a jogszablyok rvnyestse, kiknyszertse. Ugyanakkor a jogalkots mdjt s szablyait is jogszablyok hatrozzk meg, mert a jogszablyok az llami szervek eljrsnak kereteit is meghatrozzk. Egy jogllamban jogszablyok hatrozzk meg azt, hogy mit tehetnek az llami szervek s, hogy milyen kzigazgatsi (hatsgi) eszkzkkel avatkozhatnak be a gazdasgi folyamatokba. Vagyis az llami szerv csak azt teheti meg, amit a jogszably megenged.
3) Milyen jogkpzdsi mdokat ismer?
A jogtrtnet tansga szerint 3 jogkpzdsi md van:
- a szoksjog
A szoks a trsadalom tagjai kztti rintkezsek, viszonyok rvn kialakul rendszeresen ismtld magatarts.
- a bri jog
Fknt a trvnyrtelmezs formjban lelhet fel. Jellemz, hogy az rott jogszablyok tiltjk, s maguk a brk, pedig tagadjk jogalkotsi hatalmukat.
- a trvnyhozsi jog (llami jogalkots)
A magyar jogban is ez a meghatroz. Az rott jogszablyt a termszetbl add pontos megfogalmazs kvetkeztben a legjobb eszkznek tartottk vilgos s egyrtelm szablyok kialaktsra, az alkotmnyossg megrzsre.
4) Mi a klnbsg a bels s a kls jogforrs kztt?
A jogforrs arra a krdsre ad vlaszt, hogy mely szerv s milyen formban alkothat jogszablyt.
Ezen az alapon beszlhetnk:
- Bels jogforrsrl: melynek krbe azok a szervek tartoznak, amelyek a jogszably megalkotsra felhatalmazst kaptak (pl. Orszggyls, Kormny, stb.).
- Kls (alaki) jogforrsrl: Ez az a forma, amelyben a jogszably megjelenik, amelyben ktelez ereje s ms jogszablyokhoz val viszonya megtestesl (pl. trvny, kormnyrendelet stb.).
5) A jogforrsi hierarchia szerint ismertesse a jogszablyokat!
A jogforrsi hierarchia az llami hierarchia megfelelje. A hierarchia alrendeltsget jelent. Az alacsonyabb szint jogszably tartamilag nem tkzhet egy magasabb szint jogszablyba.
- Alkotmny – trvnyek-trvnye - ltalban 2 f (llamszervezet felptse, trsadalmi szablyt tartalmaz, pl: kirlysg, megye; llampolgri jogok s ktelezettsgek, pl: gylekezeti jog) s 1 mellk (nemzeti jelkpek, szimblumok, pl: zszl, himnusz, cmer) terlet. Jogszablyt 2/3-os szavazattal lehet megvltoztatni.
- Trvnyek – felestrvny, pl: kltsgvets
- Kormnyrendeletek – a trvnnyel nem lehet ellenttes, miniszterek s az elnk hozza a rendeletet.
- Miniszteri rendeletek – trck ln ll miniszterek hozzk a rendeletet s a miniszterelnk is.
- nkormnyzati rendeletek – a helyi kpviseltestlet alkotja, helyi rendeletekre terjed ki, pl: avargets, jsg, hirdettbla, stb.
6) Mirt nevezik az alkotmnyt a „trvnyek trvnynek”?
A jogforrsi hierarchia ln az Orszggyls ltal alkotott Alkotmny ( 1949. vi XX. Tv.) ll. Az Alkotmny az rott jog legmagasabb szint jogszablya. Magyarorszgon az Alkotmny megalkotshoz s megvltoztatshoz a parlamenti kpviselk 2/3-os szavazatra van szksg. A trvnyek kztt s a jogrendszerben elsbbsget lvez, tartalmilag alaptrvny, mely tartalmazza: az llami berendezkedst, az llami szimblumokat, jelvnyeket, az llami szervek hatskrre, mkdsre vonatkoz szablyokat, az emberi jogok legalapvetbb szablyait s az llampolgri jogokat s ktelezettsgeket.
7) Melyek a kzssgi jog msodlagos forrsai?
E jogszablyok az alapszerzdsekkel ltrehozott kzssgi intzmnyek dntseinek eredmnyekppen szletnek. A msodlagos jogforrsokhoz tartozik a rendelet, az irnyelv, a vlemny, az ajnls s a hatrozat, amelyek alkalmazsa ktelez. Ezeket a kzssgi szervek bocstjk ki.
- Rendelet: ltalnos hatly, minden rszletben, minden tagllamban ktelez s elsbbsget lvez a tagllamok nemzeti jogval szemben.
- Irnyelv: A Tancs vagy a Bizottsg ltal kiadott sajtos jogszably; ltalban valamennyi tagorszg szmra elr bizonyos ktelezettsget, de a teljests mdjt a tagorszg bels jogszablyalkotsra bzza.
- Hatrozat: az elrs nem valamennyi, hanem csak nhny tagllamra vonatkozik. (ltalban meghatrozott cmzetteknek szl)
- Ajnls (nem ktelez, ajnls, vlemny)
- A brsgi tlkezs: gyakorlata sorn kialaktott jogelvek ktelezek.
- A Kzssg: nem tagllamokkal kttt nemzetkzi szerzdsei (ez belepl a kzssgi jogrendszerbe).
8) Mit jelent a jogszably rvnyessge?
A magyar jogi nyelvben a jogszably rvnyessge alatt a „bizonyos slyos hibktl mentesen ltezst” rtjk. Az rvnyessgnek nincs mrtke vagy kiterjedse: egy jogszably vagy rvnyes, vagy nem. Az rvnyessghez kt konjunktv felttelnek kell fennllnia: a ltezsnek s az gynevezett slyos hibktl val mentessgnek.
9) Sorolja fel a jogszably hatlynak csoportjait!
- Terleti hatly: A jogszably terleti hatlya azt jelenti, hogy a jogszablyt mely fldrajzi terleten kell alkalmazni. A terleti hatly ltalban az adott orszg terlett jelenti, ebbl addan a jogszably az orszg terletn l, illetve ott tartzkod minden jogalanyra kiterjed.
- Idbeli hatly: A jogszably idbeli hatlya azt jelenti, hogy a jogszablyt milyen kezd s befejez idpont kztt kell alkalmazni. A kezd idpont ltalban a kihirdets (a kzlnyben val megjelens) napja. A kihirdets napja teht gyakran megegyezik a hatlybalps napjval, tbb esetben viszont a jogszably nem a kihirdets napjn, hanem csak egy ksbbi idpontban lp hatlyba. Csak elnysebb hatlybalpst lehet visszamenleg alkalmazni, hiszen nincs rdeksrelem, mindenkinek j.
- Szemlyi hatly: A jogszably szemlyi hatlya azt jelenti, hogy a jogalanyok mely krre vonatkoznak az adott jogszablyban foglalt jogok s ktelezettsgek. Pl: A magyar jogszably, minden magyar llampolgrra vonatkozik, akkor is ha klfldn tartzkodik. A klfldire is vonatkozik a magyar jogszably, ha nlunk tartzkodik. A jogszably szemlyi hatlyt, az rintettek krt rendszerint maga az adott jogszably rszletezi.
10) Mit jelent a jogszably idbeli hatlya?
A jogszably idbeli hatlya azt jelenti, hogy a jogszablyt milyen kezd s befejez idpont kztt kell alkalmazni. A kezd idpont ltalban a kihirdets (a kzlnyben val megjelens) napja. A kihirdets napja teht gyakran megegyezik a hatlybalps napjval, tbb esetben viszont a jogszably nem a kihirdets napjn, hanem csak egy ksbbi idpontban lp hatlyba. Jogszably a hatlyba lpse eltti idre visszamen hatly kivtelesen csak akkor lehet, ha a jogalanyok krre kedvezbb jogokat biztost, vagy enyhbb ktelezettsgeket llapt meg, mint a korbban kiadott jogszably
11) Sorolja fel a jogszably szerkezeti elemeit!
- tnylls (hipotzis): azon krlmnyeket rja le, amelyeknek bekvetkezse esetre a jogszably meghatrozott magatartst parancsol
- rendelkezs (diszpozci), amely meghatrozza a kvetend magatartst a tnylls bekvetkezse esetre
- jogkvetkezmny, amely kt fajta lehet:
- szankci: a joghtrnyt jelenti, ami a trvny a rendelkezs miatt kiltsba helyez
- joghats: ha valaki a rendelkezsnek megfelel magatartst tanst.
12) Mi a klnbsg a kgens s a diszpozitv jogszably kztt?
A diszpozci jellege alapjn megklnbztethetnk kgens (ktelez) s diszpozitv (eltrst enged, hzagptl) szablyokat.
A kgens szably felttel nlkl ktelez (eltrni nem lehet tle), attl fggetlenl, hogy a felek rendelkeztek-e az adott krdsben. A kgens jogszably a felek eltr akarata ellenre is rvnyesl.
A diszpozitv szablytl az eltrs megengedett, ez csak akkor rvnyesl, ha a felek mskppen nem rendelkeztek. A diszpozitv szablyok jelents rsze a szerzdsek krre vonatkozik.
13) Jellemezze a brsgi ton nem rvnyesthet kvetelseket!
A brsgi ton nem rvnyesthet kvetelseknek kt f csoportja van:
- az elvlt kvetelsek
Vagy magt az alanyi jogot sznteti meg, vagy az alanyi jog nem sznik meg ugyan, de llami knyszerrel tbb nem rvnyesthet. Ha a jogszably msknt nem rendelkezik a kvetelsek t v alatt vlnek el. (ez az ltalnos elvlsi id). Egyes kvetelsek esetn a polgri jog az ltalnosnl rvidebb elvlsi idket tartalmaz (pl. a krtrtseknl 3 v).
- a szkebb rtelemben vett termszetes ktelmek
(pldul a jtkbl vagy fogadsbl ered kvetelsek, kivve, ha a jtkot vagy fogadst llami engedly alapjn bonyoltjk le, a krtyaadssg, a „kocsmai hitel”). Polgri gyekben (idertve a csaldjogot s a munkajogot is) a jogvitkat az erre irnyul krelem esetn elssorban a brsgok dntik el. A brsgi eljrs szablyainak (polgri eljrs) kt formja van: a peres eljrsok s a nem peres eljrsok.
14) Mit jelent egy kvetels elvlse?
Az idmlsnak, mint jogi tnynek a polgri jogban ktfle hatsa van: az ignyrvnyests elmulasztsa bizonyos id elteltvel, vagy magt az alanyi jogot sznteti meg, vagy az alanyi jog nem sznik meg ugyan, de llami knyszerrel tbb nem rvnyesthet. Az elbbi esetben jogveszt (zros) hatridrl, az utbbi esetben pedig elvlsrl van sz. Elvlsnl a kvetels fennmarad ugyan, de az csak a ktelezett nkntes teljestsvel rendezdhet, az elvlt kvetelst brsg eltt rvnyesteni nem lehet. Ha a jogszably msknt nem rendelkezik a kvetelsek t v alatt vlnek el (ez az ltalnos elvlsi id). Az elvls akkor kezddik, amikor a kvetels esedkess vlt;
15) Mik a fbb klnbsgek a polgri peres s a nem peres eljrsok kztt?
A polgri peres eljrs az elsdleges, a tipikus. A polgri peres eljrs szablyait a Polgri perrendtartsrl szl 1952. vi III. tv. (Pp.) tartalmazza. F jellemzje, hogy az eljrs kereset benyjtsval indul, a felek meghallgatsa s a bizonytsi eljrs lefolytatsa utn az gy jogers bri tlettel fejezdik be.
A nem peres eljrsnl nincs kereset, nem minden esetben kerl sor a felek meghallgatsra (trgyalsra), az gyet, pedig nem tlettel, hanem vgzssel fejezik be. A nem peres eljrsok ltalban egyszerbbek, gyorsabbak s kezdemnyezsk kevsb kltsges, mint a peres eljrsok. A nem peres eljrsok szmos formja ismert, pl. fizetsi meghagysos eljrs, cgbrsgi eljrs, hagyatki eljrs, felszmolsi eljrs stb., az eljrsi szablyokat ezekben az gyben rendszerint kln jogszably tartalmazza. Ha az egyes nem peres eljrsokra vonatkoz jogszably msknt nem rendelkezik, a Pp. szablyait kell megfelelen alkalmazni.
16) Milyen joggakat ismer?
Joggnak nevezzk az azonos nem letviszonyokat s trsadalmi viszonyokat azonos mdszerrel szablyoz jogszablyok sszessgt. A joggak sszessge alkotja a jogrendszert.
A jogrendszert alkot nhny fontosabb jogg:
- llamjog (alkotmnyjog),
- polgri jog,
- polgri eljrsjog,
- munkajog,
- pnzgyi jog,
- kzigazgatsi (llamigazgatsi) jog,
- bntetjog,
- bntet eljrsi jog,
- nemzetkzi magnjog.
1. Milyen rszekbl ll a Polgri Trvnyknyv?
Rszei:
- Bevezet rendelkezsek: a polgri jog alapelvei → clok, melyre trekszik a jogszably. Konkrt jogszablyok is alakulhatnak rajtuk, pl: brsgi tlet.
- A szemlyek: a polgri jog alanyai
- A tulajdonjog;
- A ktelmi jog: szerzdsek
- rklsi jog: rklsi trvny kln nincs, Polgri Trvnyknyv-ben szerepel
- Zr rendelkezsek.
2. A polgri jog alapelvei kzl emltsen hrmat!
Alapelvei:
- A vagyonhoz s a szemlyhez fzd jogok vdelmnek elve:
A trvny vdi a szemlyek vagyoni s szemlyhez fzd jogait s trvnyes rdekeit;
- A tulajdon vdelmnek s a krok megelzsnek elve:
- A klcsns bizalom alapelve:
A polgri jogok gyakorlsa s a ktelezettsgek teljestse sorn a felek a jhiszemsg s a tisztessg kvetelmnyeinek megfelelen ktelesek eljrni, rdekeik rvnyestse sorn nem gyakorolhatnak joggal val visszalst s tisztessgtelen piaci magatartst;
- Az egyttmkdsi ktelezettsg elve:
- A rendeltetsszer joggyakorls elve (a joggal val visszals tilalma):
- Az „utal” magatartsrt val helytlls elve:
A brsg a krnak egszben vagy rszben val megtrtsre ktelezheti azt, akinek szndkos magatartsa ms jhiszem szemlyt alapos okkal olyan magatartsra indtott, amelybl t nhibjn kvl krosods rte. Az ilyen fajta krosodst n. biztatsi krnak is szoktk nevezni;
- A trvnyben biztostott alanyi jogok vdelmnek elve:
3. Mi jellemzi az ember jogkpessgt?
A polgri jogi jogviszony alanyai jogkpes szemlyek, akiknek vagyoni jogai lehetnek, s akiket ktelezettsgek terhelhetnek. Az ember jogkpessge azt jelenti, hogy polgri jogviszony alanya lehet, vagyis polgri jogokat szerezhet s ktelezettsgeket vllalhat
Az ember jogkpessge teht:
- ltalnos, mert minden embert megillet
- egyenl, mert ebbl a szempontbl nincs klnbsg az emberek kztt
- felttlen, mert nem foszthat meg tle.
4. Mi a vlelem?
Vlelem: A jogkpessg az embert, ha lve szletik fogamzsnak idpontjtl kezdve illeti meg. A fogamzs idpontjnak a szletstl visszafel szmtott hromszzadik napot kell tekinteni. A vlelem egy jogszably szerkesztsi mdszer. A vlelemhez a jog a val tnylls jogkvetkezmnyeit fzi, anlkl, hogy az be lenne bizonytva
5. Mit jelent jogi rtelemben a cselekvkpessg?
A jogi rtelemben vett cselekvkpessg lnyegben rvnyes szerzdsktsi kpessget jelent. A cselekvkpessg az embernek az a kpessge, amelynl fogva sajt akarat-elhatrozsval, sajt nevben jogokat szerezhet, s ktelezettsgeket vllalhat. Aki cselekvkpes, az sajt maga kthet szerzdst (pl. vsrolhat magnak egy ingatlant).
6. Ismertesse a cselekvkpessg kategriit!
A cselekvkpessg szempontjbl az emberek („az letkortl s az elmellapotuktl fggen”) hrom csoportba sorolhatk be:
- A teljesen cselekvkpesek (ez a tipikus);
Teljesen cselekvkpes mindenki, akinek cselekvkpessgt a trvny nem korltozza, vagy nem zrja ki s betlttte a 18. letvt. 16 v felett a hzassg rvn automatikusan felnttkoruv vlik.
- A korltozottan cselekvkpesek
Kt csoportja van:
- Azok a fiatalkorak akik 14-18v kztt vannak. Bizonyos gyeket megkthetnek, msokat nem. A munkval szerzett jvedelme trvny szerint is az v.
- Azok a 18 v felettiek, akiket a brsg gondnoksg al helyez, pl: szellemi fogyatkos. Ilyenkor valaki ms – gymja, szlei – kezelik a vagyont. Teht az ilyen szemly jognyilatkozatnak rvnyessghez – ha a jogszably kivtelt nem tesz – trvnyes kpviseljnek (szl, gondnok) beleegyezse vagy utlagos hozzjrulsa szksges.
- A cselekvkptelenek.
Tbb rszre bonthat:
- 14 v alatti szemlyek.
- Azok a 18 v felettiek, akiket a brsg gondnoksg al helyez,
- Akiknek a cselekvkpessge tmenetileg sznetel, pl: rszegsg
7. Kik szmtanak cselekvkptelennek?
Tbb rszre bonthat:
- a 14. letvt be nem tlttt kiskor;
- akit a brsg cselekvkpessget kizr gondnoksg al helyezett;
- akinek az gyei vitelhez szksges beltsi kpessge – tartsan vagy a jognyilatkozata megttelekor (jellemzen) tmenetileg – teljesen hinyzik (pl. slyos alkoholos vagy kbtszeres llapotban van).
a cselekvkptelen szemly jognyilatkozata – nhny kivteltl eltekintve – semmis; nevben trvnyes kpviselje jr el. A cselekvkptelen szemlyek sajt magatartsukkal sem jogokat, sem ktelezettsgeket nem szerezhetnek.
8. Mi jellemzi az llam polgri jogalanyisgt?
A jogi szemly olyan jogkpes szervezet, amelyet jogszably annak nyilvnt, vagy az adott szervezeti tpust a jogszably jogi szemlyknt elismeri s a szervezetet jogkpessggel ruhzza fel
A polgri jogi jogviszony alanyai jogkpes szemlyek, akiknek vagyoni jogai lehetnek, s akiket ktelezettsgek terhelhetnek:
- ember
- jogi szemly: szervezetek, cgek gyjtneve, pl: Kft, Rt, egyhz, alaptvny, stb.
- llam: mint polgri szerepl lp fel
- egyb szervezetek: pl: Bt, trsashz, stb.
9. Sorolja fel a jogi szemlyek ltalnos jellemzit!
- Sajt vagyonnal rendelkeznek
- Sajt szervezetk van
- Leglis cljuk van
- Mkdskhz regisztrci szksges, pl. cgbejegyzs
- A szervezet tartsan mkdik.
|